Github Proje Yükleme

Merhaba arkadaşlar, bu yazımızda Githuba proje nasıl yüklenir kısaca bahsetmek istiyorum.

Bildiklerimi paylaşmayı seven birisiyim. Bu anlamda elimden geldiği kadar içerik üretmeye çalışıyorum. Ancak yazılım geliştirirken açık kaynaktan sadece hazır paketi al kullan şeklinde faydalandığımı düşündüm. O yüzden elimden geldiğinde bende artık küçükte olsa projeler geliştirip bunların kodlarını paylaşmak istedim. Aslında zaten küçük projeler geliştirip bilgisayarımda tutuyordum. Sadece bu projelerin kodlarını paylaşıp daha verimli hale getirmek istedim. Tabi bunun içinde en ideal yöntem olan Github’ ı seçtim. Dilerseniz başlayalım.

1.Github masaüstü uygulaması

Github masaüstü uygulamasını indirerek bilgisayarımıza kuruyoruz. Hemen ardından uygulamaya Github hesabımızla giriş yapıyoruz. Bu işlem projelerimizi Github yükleme işlemini kolaylaştıracak bir adım.

2.Githubda oturum açıyoruz

Githubda oturum açıyoruz. Oturum açtıktan sonra sağ üst köşedeki profil resmimize sağ tıklayıp Your Repositories linkine tıklıyoruz. Açılan ekranın sağındaki Yeşil New butonuna tıklıyoruz.

3.Proje bilgilerini giriyoruz.

Repository Name: Proje adını ifade ediyor.

Description: Proje açıklaması anlamına geliyor.

Public: Projeyi herkesin görebileceği seçenektir.Projeye kimin commit etmesini seçebiliyoruz.

Private: Projeyi sadece istediğiniz kişilerle paylaşma ve istediğiniz kişilerin commit etmesini sağlayan seçenektir.

Initialize this repository with a README seçeneğine tıklayarak projemize Readme dosyası ekliyoruz. Sizinde bildiğiniz üzere readme dosyası olan projeler daha çok ilgi görüyor.

Add .gitignore: Proje dilini belirleyebiliyoruz.

Add a License: Projemize lisans ekliyoruz.

Yukarıdaki adımları tamamladıktan sonra Create Repository butonuna tıklayarak projemizi oluşturuyoruz.

4.Proje dosyalarını commitleme

Githubda projemizi açıyoruz. Aşağıdaki gibi bir urlmiz olacak.

https://github.com/MehmetAkifVurucu/SignalR-Chat-Uygulamasi

Bu urli kopyalayoruz. Github masaüstü uygulamasını açarak File-Clone Repository seçeneğine tıklıyoruz. Açılan pencerede Url tabına tıklayarak kopyaladığımız urli buraya yapıştırıyoruz.

Bu işlemi yapınca Belgelerim/Github altında proje adı ile bir klasör oluştuğunu göreceksiniz. Bu klasörün altına proje dosyalarımızı kopyalıyoruz.

Tekrar Github masaüstü uygulamasına dönüyoruz. Yüklediğimiz dosyalar sol tarafta görünecektir. Alt kısımda Summary ve Description textlerini doldurarak commit to master butonuna tıklıyoruz. Hemen ardından ekranın üstünde yer alan Fetch Origin butonuna tıklayarak değişiklikleri Github ortamına yükleyerek yansıtıyoruz.(Bu işlem proje boyutuna göre uzun sürebilir.)

Github hesabımıza tekrar giriş yapıp projemizi açınca değişikliklerin dosylarımızın burada da göründüğünü göreceksiniz.

Related Post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir